Ostrava Poruba

Bríza

Bríza je typický  vítr mezi velkou vodní plochou a pevninou. Bríza vzniká, pokud není přehlušena jiným silným větrem.

Brzy ráno, když ještě sluneční svit není tak intenzivní, je zemský povrch z noci chladný a vzduchové vrstvy k němu přiléhající se od něj ochlazují. Nad pevninou v noci leží studenější vzduch, zatímco u moře, jehož teplota kolísá mnohem méně, než teplota země, si udržuje svoji víceméně stálou teplotu, která je v noci vyšší, než je teplota pevniny. Proto je v noci vzduch nad vodní plochou o něco teplejší, než nad pevninou a stoupá. Na jeho místo proudí vzduch z pevniny, tento efekt je ještě posílen, pokud se na pobřeží vyskytují vysoké hory, z nichž za podpory gravitace stéká chladnoucí vzduch daleko rychleji. Zrána díky tomu fouká vítr z pevniny na moře a říká se tomu pevninská bríza.

V průběhu dopoledne slunce zahřeje terén na pobřeží natolik, že se stane teplejším, než moře a celá situace se začne obracet: teplejší vzduch nad pevninou začne stoupat (pokud jsou tam hory, celá cirkulace má daleko rychlejší průběh a i vystřídání obou směrů cirkulace proběhne rychleji) a na jeho místo proudí vlhčí vzduch z moře. Denní typ tohoto proudění se nazývá mořská bríza.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/96/Diagrama_de_formacion_de_la_brisa-breeze.png/320px-Diagrama_de_formacion_de_la_brisa-breeze.png
obrázek A: mořská bríza (přes den)
obrázek B: pevninská bríza (přes noc)Komentáře k článkuVložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

Poslední články

Náhodné fotografie

Náhodná fotografieNáhodná fotografieNáhodná fotografie

Návštěvnost

Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí